Glossop Labour Club
glossoplabourclub.org.uk

Who is who at Glossop Labour Club


Chair: Terry Finan

Secretary: Ella Whitehead

Treasurer: Jeremy Dale

Committee members: Peter Allen, Kasey Carver, Derek Clarke,
Ray Collins, Dennis Gaunt, Matt Hill, Rose Kendrick, Bob McKeown,
Brian Mitchell, Mary Moss, Martin Purvin, Linda Walker


All Club members can attend meetings of the committee.





Bar rota


We rely on volunteers to run the bar.
If you are willing to help with this, please contact Angela Dale
(e-mail angela.glossopdale@gmail.com)
The table below shows the current/upcoming rota, and the events running.

Weekdays - bar to open for 8pm unless indicated earlier - in which case times given are when bar needs to be open.



August 2019


  Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

Sunday

 

 

 

 1

8 Reading group

 2

7.00 Tai Chi – up

 9.00 Music session

 3

12-5 War Games

 7 Norman’s party

 4

 

 

 

 Anne

 Richard & Josie

 Martin, Rose, Bob

 

 5

  7 Women’s group

 

 6

 7 Creative writers

  9 Folk Club

 7

8

 

 9

 7-8.0 Tai Chi (lge up)

  9 Music session

 10

 

 11

 6-9 Tim Mottershead   

 

 Anne

 Angela G to open

 Richard & Josie

 

 

 Brian & Josie

 

  Martin

 12

 

 13

  9  Folk Club

 14

 8 Singing

 15

 7 Peterloo gig

 7.30 Woodhead (up)

 

 16

7-8 Tai-Chi

 9 Music session

 17

 12-5 War Games

 

 18

 

 

 Stella & Josie

 J & A

 Martin & Julia

 Brian & Josie

 

 

 19

 

 20

 7 Creative writers

 9 Folk Club

 21

 

 22

 7 Folk train

 23

 9.00 Music session

 7-8. Tai Chi (large up)

 24

 

 25

 12 – 4 Makers market

  8.0 Baz and Joe’s music    night  

 

 Angela G to open

 Richard & Josie

 

 Martin, Rose, Bob

  Jan & Josie

 

 Martin - MM

Gill & Rose – B & J

 26

  7.30 Stand up to racism

 27

   9  Folk Club

 28

 7.30 CLP Executive

  29

 

 30

 7 Tai Chi

 9 Music session

  31

12-5 War Games

 

 

 Mary & Josie

 

 

 Norman and Hilary

 

 

September 2019


  Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

Sunday

 

 

 

 

 

 

 1

 7.00 Red Film Club

 

 

 

 

 

 

  J & A

 2

  7.45 Unite community

 3

 7 Creative writers

  9 Folk Club

 4

 7.00 LP Branch meeting

 5

 8pm Reading Group

 

 6

 7-8.0 Tai Chi (lge up)

  9 Music session

 7

 12-5 Gamers

 

 8

  

 

 

 Angela G to open

 Richard & Josie

 Jonny & Mary

 Anne

 Brian & Josie

 

 

 9

 7 Rucksack club –     small up   

7 Women’s group

 

 10

  9  Folk Club

 11

 8 Singing

 12

 7.30 Record Club

 13

7-8 Tai-Chi

 9 Music session

 14

 

 

 15

 6.30 pm Quiz night

 

 Anne

 Stella & Josie

 J & A

 Martin, Ella

 Brian & Josie

 

 A & J

 16

7.30 Labour Club Cttee

 

 17

 7 Creative writers

 9 Folk Club

 18

 7.00 Talk on    Proportional voting

 19

 7.30 Woodhead

 8 Stitch sisters

 

 20

 9.00 Music session

 7-8. Tai Chi (large up)

 21

 12-5 Gamers

 7.00 Na-Mara

 22

 2-5 Sea Shanties

 8.0 Baz and Joe’s music    night  

 

 Angela G to open

 Richard - no Josie

 J & A

 Anne

  Alex

 Martin, Rose & Bob

  Mary – Sea Shanties

  Rose – B & J

 23

  7.30 Stand up to racism

 24

   9  Folk Club

 25

 

 26

 7 Folk train

 27

 7 Tai Chi

 9 Music session

 28

12-5 War Games

 29

 1.30-5  Eurosession

 

 Gwyneth

 

 Martin, Rose, Bob

 Norman, Hilary & Josie

 

  Martin